A szentbékkállai kőtenger a természet szép alkotása a Káli-medence tájékán. Vajon ezt irigyelték meg a VII. és a VIII. kerület urai, amikor az alább bemutatásra kerülő közterületek kialakítását levezényelték, de legalábbis eltürték?
- Erzsébetváros, Madách tér
Örvendetes, hogy eltünt a csúf parkolóhely (remélem, a Rumbach utca és az ottani parkolóház be tudja fogadni a korábban ott parkoló autókat). Kevésbé örvendetes a Kiskörúttól a Madách utca kapujáig húzódó járókő-tenger, megspékelve pár satnya fával. A beépítés ezen változatát állítólag népszavazás választotta ki 4 látványtervből, de ezt az Önkormányzat csak közölte, elszámolást erről nem láttam. A kőtenger fő haszonélvezői az arra kitelepülő árusok és vendéglátóhelyek. A színház előtti terasz a térre helyezett szobrot is takarja.
- Erzsébetváros, Károly körút
A Budapest szíve címmel végrehajtott beruházás néhány szempontja sehogyan se áll közel az itt élők szívéhez. Nem részletezem most a VII. és V. kerület határvonalát képező villamossín-pár – alighanem százmilliós nagyságrendü költségü – széttelepítését egy satnya fasor és miniszökőkút betelepítésével közéjük. A VII. kerületi oldalról beszélek, amelyet jócskán kiszélesítettek (több szakaszon a télen csúszásveszélyes kőlapokkal). Az itt élők jól elfértek a korábbi járdán, a turistákkal együtt. A kiszélesítést főleg a kerékpárosok használják ki, bár van egyértelmüen jelzett kerékpársáv is. Kihasználják továbbá azok a jármüvek is, pl. a motoros roller, amelyekre láthatólag nem terjed ki a KRESZ. Megérte?
- Erzsébetváros és Józsefváros: Baross tér
Itt nem kőtenger van, hanem költséges építészeti megoldások kuszasága. A hajdani, belakott (döntően nem hajléktalanok lakásául szolgáló) lyukból egy nehezen átlátható labirintust csináltak, ami csak mutatósabb, nem kényelmesebb. A kiadó üzlethelyiségek többsége ma is üresen tátong.
- Józsefváros, Rákóczi tér
Szép, ugye? Hogy félrehúzódnak a fák a macskakő elöl! (A Kazinczy utcának a Dob és Wesselényi utcák közti „történelmi” szakaszát is ezzel burkolták – már most úgy néz ki, mintha tényleg 100 éves lenne.) A tér közepén ott meredezik az atomóvóhely (bocsánat: M4 metró) bejárata. Mindez a Nagykörút XX. század eleji polgári házsorainak közepén.
Miért szép a Fidesznek ez az ufóleszállóhely stílus egy normálisan vezetett városban városképileg védett városrészben? Anyagigényesebb – erről gondoljon mindenki azt, amit akar.